Sporty ekstremalne cieszą się ostatnimi czasy rosnącą popularnością. Skoki na bungee, kitesurfing, skoki ze spadochronem, wspinaczka wysokogórska, nurkowanie. Wymieniać można wiele. Zastanawialiście się kiedyś skąd w ludziach pragnienie uprawiania sportów ekstremalnych skoro sporty te wiążą się z ryzykiem doznania poważnych obrażeń lub śmierci? Wielu ludzi decyduje się ponieść takie ryzyko mimo zagrożeń jakie sporty te mogą spowodować.
Przyczyn może być kilka. Wśród nich są:
⦁ cechy osobowości i umiejętności takie jak śmiałość, zdolność do kontrolowania emocji, cierpliwość czy wewnętrzny spokój podczas sytuacji niosących zagrożenie
⦁ sposób na pokonanie wewnętrznych lęków i słabości
⦁ chęć przeżycia czegoś nowego, niesamowitego, niezwykłego
⦁ chęć oraz potrzeba dostarczania sobie mocnych wrażeń
⦁ sposób odreagowania emocji, rozładowania napięcia i stresu
Ludzie różnią się między sobą w zakresie dostarczania sobie wrażeń. Poszukiwanie wrażeń łączy się z poszukiwaniem doznań.
Poszukiwanie doznań to termin wprowadzony przez Marvina Zuckermana, a oznacza poszukiwanie nowych, intensywnych wrażeń i doświadczeń oraz gotowość ryzykowania w celu przeżycia takich doświadczeń. Niektórzy poszukują intensywnych wrażeń uprawiając sporty ekstremalne, podczas gdy inni wolą spędzać czas czytając książki, malując czy majsterkując.
Według Zuckermana każdy znajduje się gdzieś na skali, pomiędzy skrajnym poszukiwaniem doznań, a skrajnym unikaniem doznań. Wyróżnił on 4 podskale w poszukiwaniu doznań:
⦁ Poszukiwanie przygód i grozy - osoby osiągające wysokie wyniki w tej podskali poszukują wrażeń, jakie dostarczają sporty ekstremalne.
⦁ Poszukiwanie przeżyć - "poszukiwanie aktywacji poprzez umysł i zmysły" i wyraża się ona w nieplanowanych podróżach, poszukiwaniu towarzystwa ludzi nieprzeciętnych, zażywaniu narkotyków.
⦁ Rozhamowanie - osoby znajdujące się wysoko na tej podskali cechuje skłonność do nadmiernego picia alkoholu, przelotnych związków seksualnych, hazardu.
⦁ Podatność na nudę - oznacza awersję do rutynowej pracy, powtarzalności doświadczeń, "nudnych" ludzi.
Jeśli jesteś ciekawy i chcesz się dowiedzieć jakie są Twoje wyniki na poszczególnych podskalach to zapraszam do wypełnienia kwestionariusza.